Niska Prowizja

Twój blog o kredytach

Najlepsze rodzaje lokat bankowych

Segregacja lokat bankowych jest niezbędna w okresie obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych. Ostatnie komunikaty z Rady Polityki Pieniężnej wskazują, że sytuacja w polityce monetarnej nie zmieni się prawdopodobnie na przestrzeni następnych lat. To sygnalizuje inwestorom indywidualnym, aby podeszli znacznie lepiej do typowania wartościowych narzędzi oszczędnościowych.

Ciekawe rodzaje depozytów oszczędnościowych na rynku bankowości detalicznej

Jedna z najciekawszych lokat to lokata strukturyzowana. Zachodzi w niej połączenie bezpieczeństwa depozytu oszczędnościowego, a także forma podejmowania ryzyka związana z rynkiem kapitałowym. Część kapitału jest w lokacie strukturyzowanej zawsze chroniona, niezależnie od wahań instrumentu inwestycyjnego, w który inwestor zamierza wejść. Doradca w banku wykorzystuje najczęściej obligacje korporacyjne, powiązane z bankiem fundusze inwestycyjne, rzadkiej akcje różnorodnych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Lokata strukturyzowana to naturalnie pewne ryzyko, ale może się opłacić, szczególnie po porównaniu wskaźników funduszy w danym banku detalicznym. Niektóre banki detaliczne wyróżniają się stosunkowo wysokimi stopami zwrotu z funduszy. Ocena kosztów jest, jak zwykle bardzo wskazana. Lokaty długoterminowo to najczęściej lepsza pod kątem oprocentowania opcja od lokat krótkoterminowych. Lokata krótkoterminowa natomiast pozwala zachować płynność. Jeżeli nie masz bardzo wysokich oszczędności i nie zależy ci, aż tak bardzo na zachowaniu bieżącej płynności to wybierz koniecznie lokaty długoterminowe.

Połączenie różnych form oszczędzania najlepsze dla inwestora

Ciekawa forma oszczędzania to wybieranie wyłącznie lokat promocyjnych, najczęściej zakładanych na 3 – 4 miesiące przy limicie kapitału do 10 000 złotych. To średnie oszczędności większości gospodarstw domowych w kraju. Lokata promocyjna to szansa na większe oprocentowanie, absolutnie bez dodatkowych formalności. Coraz popularniejsza staje się również lokata progresywna, w której oprocentowanie rośnie wraz z okresem przetrzymania oszczędności. Lokaty progresywne premiują długoterminowych inwestorów indywidualnych. Dobre podejście to połączenie lokaty, w jakiejkolwiek formie z rynkiem kapitałowym, z papierami wartościowymi. W ten sposób dywersyfikujesz kapitał oszczędnościowo – inwestycyjny i zwiększasz naturalnie szanse na osiągniecie pełnej lub częściowej niezależności ekonomicznej. Jakie formy oszczędzania preferujesz we własnym budżecie?

Zobacz także:  Lokata bankowa chyba lepsza od konta oszczędnościowego

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.