Niska Prowizja

Twój blog o kredytach

Kredyty gotówkowe a korona wirus

Globalna epidemia przeszła nie bez negatywnych skutków ekonomicznych. Powstał globalny kryzys największy od lat. Jak w tym wszystkim wyglądają kredyty gotówkowe?

Pierwszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest zatrudnienie. Aby uniknąć bardziej negatywnych skutków pandemii Państwa wprowadziły niezwykle mocne restrykcje polegające na ograniczeniu aktywności społeczno gospodarczej ludzi. Na skutek obostrzeń trzeba było zamknąć wiele firm na nawet kilka miesięcy, gdzie firmy dalej ponosiły koszty stałe. W wielu przypadkach aby uniknąć całkowitego upadku firmy trzeba było zredukować etaty lub też część firm upadła nie będąc w stanie płacić czynszu i wynagrodzeń nie generując żadnych zysków. Cała ta sytuacja spowodowała niepewność w gospodarce, co już miało większy wpływ na kredyty gotówkowe.

W czasach niepewności nie tylko firmy ale i banki wstrzymują i ograniczają swoją aktywność inwestycyjną co z resztą jest uzasadnione. Tutaj ryzyko banków znacznie wzrasta a banki dążą do maksymalnego obniżenia ryzyka w swojej działalności. Udzielanie kredytu gotówkowego jest inwestycją dla banku gdzie ten jest pewną inwestycją, która w czasach niepewności przestaje być pewna ponieważ ludzie tracą pracę a więc taki kredytobiorca też może w wielu przypadkach w każdej chwili stracić pracę a co za tym idzie możliwość spłacania kredytu gotówkowego. Aby lepiej się zabezpieczyć banki podnoszą restrykcje w udzielaniu kredytów gotówkowych, żądając od klientów lepszych zapewnień i zabezpieczeń. Oczywiście restrykcje dotyczą nie tylko kredytów gotówkowych ale także innych kredytów tak jak w przypadku kredytów hipotecznych banki wymagają większego wkładu własnego. Wcześniej banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego przy wkładzie na poziomie dziesięciu procent, na skutek restrykcji banki zaczęły żądać dwudziestu czy trzydziestu procent wkłądu własnego w zależności od banku.

Ogólne pogorszenie podaży kredytów gotówkowych w tym kryzysowym okresie nie zmniejszyło bynajmniej popytu na takie kredyty. Wielu ludziom pogorszyła się sytaucja finansowa ponieważ wiele firm aby uniknąć bankructwa nie tyle zwolniło ludzi co zmniejszyło im wynagrodzenia i ilość roboczogodzin. Ludzie zaczęli gorzej zarabiać przez co ich zdolność kredytowa spadła i ciężej im dostać taki kredyt.

Kolejną kwestią pozostają też działania rządu. Mieliśmy do czynienia z kilkoma tarczami antykryzysowymi, które głównie sprawiły że najbardziej zyskały banki jak zwykle w takich sytuacjach. Tarcze antykryzysowe pozwoliły na przykład firmom wziąć subwencjonowane kredyty na opłacenie pracowników ale i w przypadku kredytów gotówkowych łatwiej było na przykład wziąć wakacje kredytowe.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.