Niska Prowizja

Twój blog o kredytach

Kredyt gotówkowy – pojęcia

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Wiele osób korzysta z niego np. jeśli dopadną go niespodziewane wydatki lub kryzysowa sytuacja. Jakie pojęcia z nim związane warto znać?

Zacznijmy od tego, czym jest kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany kredytobiorcy na dowolny cel. Fakt ten stanowi dla wielu osób sporą zaletę. Dla wielu osób to sprawdzony i bezpieczny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy warto się do tego dobrze przygotować. Przede wszystkim należy zastanowić się nad kwotą, której potrzebujemy, stanem naszych funduszy oraz tym jak prezentuje się nasza zdolność kredytowa. Warto też poznać kilka pojęć związanych z kredytem gotówkowym. Jednym z nich jest scoring. Banki wydając decyzję o udzieleniu kredytu gotówkowego opierając się o dokładne zbadanie danych w złożonym wniosku. Zazwyczaj dokonują standardowej analizy wniosku lub badając scoring. Zazwyczaj wybierają jedną z tych metod. Wybór metody uzależniony jest od polityki banku. Jeśli chodzi o standardową analizę wniosku, to opiera się ona na zbadaniu zdolności kredytowej w bazach dłużników. Bada się również rzetelność dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę. Scoring jest za to analizą znacznie dokładniejszą. Procedura przebiega dwutorowo. Wniosek jest weryfikowany przez analityka banku, jak i system bankowy. Pozwala to stwierdzić, czy wnioskodawca mieści się w skali ryzyka, które zaakceptuje bank. Obliczane jest ono na podstawie danych finansowych oraz innych danych jak narodowość, stan cywilny, stanowisko, staż zawodowy, czy branża, w której pracuje wnioskodawca. Scroing może być podstawową formą oceny zdolności kredytowej lub tylko jednym z jej elementów.

Czy możemy jakoś wpłynąć na pozytywną decyzję kredytową? Tak, wyrabiając sobie np. pozytywną historię kredytową. Jest to jednak działanie długoterminowe. Historia kredytowa jest bowiem jednym z podstawowych parametrów, które sprawdzają banki. Zazwyczaj bank weryfikuje ją w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta zajmuje się gromadzeniem oraz przetwarzaniem informacji o kredytobiorcach. Znajduje się tam każdy, kto kiedykolwiek posiadał kredyt w banku. Znajdują się tam takie informacje jak spłata w terminie zobowiązań, jak również informacje o zaległościach w spłacie. Dane te mają wpływ na to, czy kredyt zostanie udzielony. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że bank udzieli kredytu osobie, która ma czystą historię kredytową, niż tej, która miała problemy ze spłatą rat w terminie. Dlatego warto dbać o dobrą historię kredytową. Dbajmy o spłacanie w terminie wszelkich rat, czy kredytów, bez względu na to, czy są to raty niskie czy wysokie pożyczki. Terminowa spłata zapewni nam nie tylko brak problemów z bankiem, ale i dobrą historię kredytową. Jeśli nie mamy zapotrzebowania na kredyt, ale chcemy budować dobrą historię kredytową, zawsze możemy wziąć coś na raty.

Zobacz także:  Gdzie pożyczać wa banku czy w parabanku?

Czy możemy jakoś poprawić zdolność kredytową? Warto wiedzieć, że na naszą zdolność kredytową wpływa nie tylko wysokość naszych zarobków i ich stabilność. Znaczenie ma też to, czy posiadamy już inne zobowiązania finansowe. Banki biorą pod uwagę kredyty i pożyczki, ale też wysokość limitu na karcie kredytowej, albo debet zaciągnięty na koncie. Jeśli chcemy więc poprawić naszą zdolność kredytową, możemy pozbyć się pożyczek. Spłaćmy posiadaną kartę lub zamknijmy ją, nadpłaćmy raty, wtedy zwiększy się szansa na to, że bank udzieli nam wymarzonego kredytu. Innym rozwiązaniem jeśli np. za mało zarabiamy jest podjęcie dodatkowej pracy, co zwiększy nasze możliwości. Warto też dowiedzieć się jakie mamy zdolności, może to, co zarabiamy już wystarczy. Wstępne obliczenie zdolności kredytowej umożliwiają też kalkulatory znajdujące się na stronach. Nie jest to jednak w żaden sposób wiążące.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.