Niska Prowizja

Twój blog o kredytach

Dlaczego warto sięgnąć po kredyt hipoteczny?

Finansowanie nieruchomości kredytem hipotecznym jest popularną, ale też ciężką decyzją ekonomiczną, ponieważ najczęściej kredytobiorca przywiązuje się do instytucji finansowej na wiele lat. Czy zatem warto sięgnąć po kredyt hipoteczny w aktualnych warunkach funkcjonowania gospodarki, czy lepiej wykorzystać gotówkę do zakupu mieszkania, czy do budowy domu jednorodzinnego? W artykule poznasz najważniejsze korzyści i wskazówki związane z zaciąganiem kredytu mieszkaniowego.

Potencjał kredytu hipotecznego dla gospodarstwa domowego

Można powiedzieć, bez żadnych wątpliwości, że kredyt hipoteczny to najtańsze zobowiązanie dostępne na rynku. Im większa kwota kredytu, tym naturalnie lepiej, bo generujesz największą dźwignię finansowa, co pozwala sfinansować drogą nieruchomość stosunkowo niewielkim wkładem własnym. Większość banków komercyjnych wymaga wkładu własnego mniej więcej na poziomie dwudziestu procent, czasami mniej. Wszystko zależy od polityki konkretnej instytucji finansowej, a także od bieżących rekomendacji Komisji Nadzoru finansowego. Większość kredytobiorców przy zaciąganiu kredytu hipotecznego zwraca uwagę na oprocentowanie, na szybkość dopełnienia niezbędnych formalności, czy na koszty dodatkowe. To jednak nie wszystkie czynniki, które warto brać pod uwagę. Kredyt hipoteczny jest bardziej skomplikowanym narzędziem. Jeżeli chcesz mocno obniżyć ratę miesięczną kredytu hipotecznego to zastanów się nad maksymalnym wydłużeniem okresu kredytowania. Otrzymujesz wtedy niższą ratę, ale jednocześnie spłacasz nieco większy kapitał. Nie jest to zazwyczaj, aż tak duży problem, bo jednak w długoterminowej perspektywie możesz zmieniać jeden kredyt hipoteczny (droższy) na tańszy w innym banku komercyjnym. Przechodzenie pomiędzy kredytami hipotecznymi już w trakcie ich spłaty pomiędzy instytucjami finansowymi to bardzo popularna kategoria restrukturyzacji zadłużenia na poziomie gospodarstwa domowego.

Zakup mieszkania za gotówkę to nie do końca opłacalna perspektywa

Zakup nieruchomości za gotówkę to nie jest do końca opłacalne rozwiązanie pod warunkiem, że posiadasz pozytywną zdolność kredytową. Przy dużym wkładzie własnym jeden kredyt hipoteczny daje potencjał zakupu dwóch, a nawet trzech nieruchomości przy dobrej ocenie ofert i własnej sytuacji ekonomicznej. To realny potencjał inwestycyjny, z którego korzysta coraz więcej gospodarstw domowych pragnących możliwie najlepiej zabezpieczyć interesy rodzinne. Jedna z najważniejszych zasad przy zaciąganiu kredytowego brzmi, aby nie narazić się na ratę wyższą niż 25% miesięcznych dochodów. Jeszcze lepsza sytuacja to mniej więcej 20%, czyli klasyczna zasada Pareto. Rata kredytu hipotecznego to długoterminowe obciążenie budżetu domowego. Nieruchomość stanowi przy okazji naturalne zabezpieczenie umowy. Nie rezygnuj również z ubezpieczenia i to najlepiej solidnego kredytu hipotecznego. W razie choroby, czy nagłej utraty zatrudnienia to ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność za regulowanie miesięcznych rat.

Stała analiza stóp procentowych przydatna przy kredycie hipotecznym

Przy dobrym zarządzaniu formalnościami, a także po dokładnej analizie zdolności kredytowej gospodarstwa domowego kredyt hipoteczny to naprawdę ciekawa opcja inwestycyjna. Przy dużym wkładzie własnym stajesz się klientem mocno pożądanym, często z preferencyjnymi warunkami podpisania umowy. Stale monitoruj zmiany stóp procentowych. Im niższe stopy procentowe, tym oczywiście lepiej dla kredytobiorców. Co myślisz o potencjale kredytów mieszkaniowych?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.