Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – co jest ważne?

środa, listopad 27, 2019

Istnieje mnóstwo osób, które zastanawiają się nad zaciągnięciem zobowiązania, jakim jest kredyt gotówkowy. Musimy pamiętać tutaj o konieczności szczegółowego sprawdzenia warunków i detali dostępnych na rynku ofert oraz odniesieniu zdobytych informacji do naszych możliwości finansowych. Niektórym wydaje się, że wystarczy po prostu wybrać ofertę i wówczas już możemy być pewni, że uda nam się otrzymać kredyt gotówkowy. Tymczasem nie jest to prawda tak więc przekonaj się sam na PortalBankowy.info. Bank dokonuje bowiem szczegółowej weryfikacji potencjalnych kredytobiorców. Robi to z wielu powodów, wśród których wymienić można chociażby dbałość o własne interesy, ale również chęć zapobieżenia zaciąganiu zobowiązań przez osoby, które ich spłata mogłaby przerosnąć. Nie należy jednak polegać wyłącznie na banku, jeśli chodzi o ocenę naszej sytuacji finansowej oraz wiarygodności. Musimy sami zastanowić się nad tym, czy możemy pozwolić sobie na zaciągnięcie zobowiązania oraz jakie mamy szansę na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi od instytucji bankowych. Tylko my znamy bowiem wszystkie detale kondycji naszego budżetu. Bank bazuje natomiast na informacjach z dostępnych źródeł. Nieraz także może nas poprosić o złożenie określonych oświadczeń, w których musimy podawać prawdę.

Badana przez banki zdolność kredytowa ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o decyzję instytucji w sprawie udzielenia nam kredytu gotówkowego. To bowiem na tej podstawie bank buduje sobie nasz obraz jako kredytobiorcy. Znaczenie mają tutaj takie elementy jak:

  • nasza historia kredytowa
  • nasze możliwości finansowe

W przypadku historii kredytowej sprawdza się po prostu dane osoby starającej się o kredyt gotówkowy w różnego rodzaju rejestrach, aby ustalić, czy ma ona na swoim koncie aktualnie jakieś zadłużenia, a także, jak wywiązywała się z tego rodzaju zobowiązań w przeszłości. Jeśli w przeszłości zaciągaliśmy długi, a później nieterminowo je spłacaliśmy, jest to dla instytucji bankowej niepokojący sygnał. Wówczas bowiem ma ona pewne podstawy, aby sądzić, że taka sytuacja może się powtórzyć, a tego chciałaby ona przecież uniknąć. Również pusta historia kredytowa może nie być pomocna przy staraniach o kredyt gotówkowy. Wtedy bank w ogóle nie ma żadnych informacji dotyczących naszej wiarygodności, czy też naszego podejścia do zobowiązań o charakterze finansowym. Istotne znaczenie mają tutaj także nasze możliwości budżetowe, na które wpływ mają takie czynniki jak:

  • wysokość oraz regularność naszych zarobków
  • wysokość oraz regularność naszych wydatków

Zarobki, a także wydatki muszą pozostawać ze sobą w adekwatnej proporcji, która pozwoli nam na spłacanie comiesięcznych rat. Dlatego właśnie stabilność sytuacji finansowej również ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jeżeli bowiem zarabiamy nieregularnie, bank może odczytać tę sytuację jako sygnał o niepewności naszych możliwości regulowania należności. W każdym razie, jeśli zarabiamy tyle samo, co wydajemy, wówczas nie jesteśmy dla instytucji bankowej wiarygodnymi kredytobiorcami. Skoro bowiem nasz budżet jest rozplanowany na styk, jak mamy spłacać raty? Są to kwestie dosyć oczywiste, dlatego też samodzielna analiza własnych finansów jest bardzo ważna. Jeśli bowiem nie możemy pozwolić sobie na zaciąganie zobowiązań, to nie powinniśmy się o nie starać. Takie decyzje są naprawdę poważne i podejmowanie ich w sposób nieprzemyślany może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki, których chyba każdy wolałby uniknąć. Racjonalizm w kwestiach naszego budżetu jest jednym z kluczowych aspektów.

  • Posted by rabin at 14:54:47 in