Jak wybrać lokatę?

czwartek, wrzesień 26, 2019

Kiedy decydujemy się na założenie lokaty, częstokroć spoglądamy na ranking tychże, pojawiający się czy to w prasie specjalistycznej, czy też w innych miejscach, które publikują informacje na tematy bankowości. Niemniej jednak sama informacja o wiodących lokatach nie będzie do końca skuteczna i przydatna, jeśli nie będziemy do końca przekonani, co takiego chcemy z tą lokatą zrobić. To znaczy, musimy wiedzieć, czego od niej oczekujemy, a zatem: na jak długo chcemy ją założyć, na jaką kwotę ma opiewać, a także czy chcemy to ją założyć samodzielnie, czy też z kimś. Po kolei warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Po pierwsze, na jak długo?

Czasem lokatę zakłada się tylko na rok albo na pół roku. Jest to sposób na to, żeby nie stracić pieniędzy i żeby zgodnie ze stopą inflacji wzrosły na koncie procenty. Zwykle na taką lokatę decydują się osoby, które nie mają ogromnych zysków, jednak równocześnie nie chcą trzymać pieniędzy w skarpecie. Mają pewne oszczędności i chcieliby w związku z tym jakoś nimi dysponować. Nie są to jednak duże oszczędności i zawsze mogą okazać się potrzebne, dlatego też wybierają lokatę krótkoterminową. Od nas zależy, jakiego typu lokaty poszukujemy. Im dłuższa, tym wyższe oprocentowanie, niemniej jednak jeśli chcemy realnie na niej zyskać, wówczas musimy zdecydować się na to, aby jej nie ruszać, tylko zostawić na koncie do momentu utracenia przez nią ważności.

Po drugie, na jaką kwotę?

W zależności od tego, jakiej wysokości kwotą dysponujemy, taką lokatę powinniśmy wybrać. Jedne przeznaczone są specjalnie dla osób, które nie mają dużo pieniędzy, niemniej jednak chcieliby ulokować swoje środki w instytucji finansowej, inne natomiast zachęcają do oszczędzania tych, którzy zdążyli już uzbierać całkiem sporą sumę. Wtedy różne są warunki, na jakich taka lokata funkcjonuje, nad tymi warto się pochylić i zastanowić.

Po trzecie, dla kogo?

Jeszcze jedną ważną sprawą jest to, kto lokatę zakłada. Czy jest się osobą pracującą, która może każdego miesiąca wpłacać określoną sumę, przynajmniej minimalną. Czy chce się założyć lokatę samodzielnie, czy też w parze na przykład ze współmałżonkiem. Uwzględniając pozostałe czynniki, można wybrać takie rozwiązanie, które będzie wydawało się najrozsądniejsze, a jednocześnie – na czym każdemu przede wszystkim zależy – najbardziej opłacalne. Warto dłużej się zastanawiać po to, żeby ostatecznie jak najlepiej wybrać. Podjęcie decyzji o lokacie pozwala dobrze zainwestować na dłuższy czas – a chyba każdemu zależy na tym, żeby spać spokojnie, mając pewność dobrze ulokowanej gotówki.  

  • Posted by rabin at 10:07:18 in

Ranking kredytów gotówkowych w marcu 2019 roku.

piątek, lipiec 12, 2019

T-Mobile Usługi Bankowe i kredyt gotówkowy.

W marcu pierwsze miejsce zajęła oferta kredytu gotówkowego przygotowana przez T-Mobile Usługi Bankowe. Miejsce drugie zajął PKO BP, a na trzecim miejscu uplasował się Getin Bank z kredytem gotówkowym dla Ciebie. Pierwsze miejsce zajmuje T-mobile Usługi Bankowe i jest to jego kolejne z rzędu zwycięstwo. Kwota maksymalna jaką można tutaj pożyczyć to kwota 200 000 złotych. Jest to kredyt bez zaświadczeń o dochodach. Kredyt można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia. Szybkość w otrzymaniu kredytu i minimalna ilość formalności jakim trzeba sprostać to główne zalety kredytu w tym banku. Sprawdźmy kolejne dwie oferty kredytów gotówkowych w marcu 2019 roku, które cieszyły się najlepsza opinią, powstały one w oparciu o oferty na 17 Banków.

Kredyt gotówkowy w Banku PKO.

Miejsce numer dwa zajmuje PKO Bank Polski. Jest to najbardziej doświadczony bank w rankingu. Pożyczkę bez zaświadczeń można otrzymać tutaj tylko do kwoty 24 000 złotych co stanowi spore ograniczenie. Gromadząc wszystkie niezbędne dokumenty można otrzymać kredyt do 120 000 złotych. W ofercie zwanej mini ratką bank oferuje niższe oprocentowanie nominalne jeżeli po raz pierwszy korzystamy z jego usług. Roczna Rzeczywista Stopa Oprogramowania wynosi wówczas 3,44% w skali roku. Jak widzimy RRSO jest bardzo niskie co może dać nam gwarancję, że wybór tego kredytu będzie dla nas dosyć tanim rozwiązaniem.

Kredyt gotówkowy dla Ciebie w Getin Banku.

Numer trzy zajmuje kredyt gotówkowy dla Ciebie oferowany przez Getin Bank. W marcu zajmuje trzecie miejsce, ale w poprzednich miesiącach bywał zarówno na pierwszym jak i na drugim miejscu. Z oferty mogą skorzystać klienci, którzy ukończyli 18 rok życia. Muszą posiadać jedynie odpowiednią zdolność kredytową. Pierwsza pożyczka do 2 000 złotych jest zupełnie darmowa. Kredyt gotówkowy w ING Banku Śląskim zajmuje czwarte miejsce. Mamy tutaj dostęp do szeregu dodatkowych źródeł finansowania. Maksymalnie możemy pożyczyć tutaj do 160 000 złotych. Maksymalny okres kredytowania wynosi natomiast 92 miesiące. Wnioski kredytowe sprawdzane są bardzo szybko co pozwala na bardzo szybki dostęp do gotówki. Jeżeli szukamy Kredytu z szybkim dostępem do gotówki ta oferta z pewnością przypadnie nam do gustu.

  • Posted by rabin at 10:12:45 in

Oprocentowanie oraz prowizja kredytu hipotecznego

wtorek, maj 21, 2019

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem ponieważ to dzięki nim możemy spełnić swoje największe marzenia jakim jest kupno nieruchomości. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o zaciągnięciu kredytu musimy podjąć kilka istotnych decyzji związanych z kredytem. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór oprocentowanie. Jak się okazuje większość kredytów hipotecznych dostępnych obecnie na polskim rynku opiera się na oprocentowaniu zmiennym. Składa się na nie stopa procentowa Wibor także marża banku. Stopy procentowe to nic innego jak cena, po jakiej banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze, ich wysokość jest natomiast kształtowana przez koniunkturę rynkową a także jest bezpośrednio niezależna od banku. Bank udzielający nam kredytu decyduje natomiast o marży kredytowej i to ona w największym stopniu wpływa na ostateczny koszt zaciąganego przez nas kredytu, a ten czynnik jest dla nas najważniejsze przy podejmowaniu ostatecznej decyzji i zawsze stanowi najważniejszy wyznacznik atrakcyjności oferty.

Marża jest natomiast składnikiem oprocentowania niezmiennym przez cały okres kredytowania. Na wysokość marży wpływają zazwyczaj: poziom wkładu własnego, a także kwota kredytu, ale również bardzo ważne jest kondycja finansowa kredytobiorcy.

Jak się okazuje większość kredytów hipotecznych dostępnych na polskim rynku jest oparta na stopie trzymiesięcznej WIBOR 3M. Bank aktualizuje stopy w ustalonych w umowie terminach (np. co kwartał). A zatem zmienia się również wysokość oprocentowania kredytu oraz rat. Musimy wiedzieć o tym, że banki podają oprocentowanie w skali roku.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na kredyt hipotecznych o stałym oprocentowaniu to w tym przypadku stawka jest niezmienna przez kilka pierwszych lat trwania umowy kredytowej. Po tym okresie natomiast kredyt zmienia się w kredyt z oprocentowaniem zmiennym o ustalonej wcześniej z bankiem marży.

Prowizja za kredyt hipoteczny

Jeżeli już zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego musimy wiedzieć o tym, że bank naliczy nam prowizję za jego udzielenie. Zostanie ona pobrana jednorazowo od kwoty kredytu, a jej wysokość może wahać się w granicach od 0 do 3 proc. Niektóre banki udzielają niższych prowizji jednak mogą na nie liczyć tylko i wyłącznie stali klienci banków i osoby przenoszące kredyt z innego banku, można jednak spróbować negocjować z bankiem wysokość prowizji.

Część banków czy też instytucji pozabankowych uzależnia wysokość prowizji od poziomu marży, oferując przy tym różne warianty kredytu z niższą marżą i wysoką prowizją bądź też odwrotnie. Jeśli zdecydujemy się wcześniej spłacić zobowiązanie, np. sprzedając poprzednią nieruchomość wówczas kredyt z niską bądź też zerową prowizją i wyższą marżą może być dla nas zdecydowanie bardziej opłacalny. W pozostałych przypadkach zdecydowanie lepiej wybrać niższą stawkę marży.

W przypadku kredytów nana dużą kwotę, wysokość prowizji może sięgnąć kilku tysięcy złotych, co zdecydowanie obciąży nasz domowy budżet. Często zdarza się że prowizja jest doliczana do kwoty zadłużenia i spłacana w miesięcznych ratach.

  • Posted by rabin at 12:22:43 in

Jak reagować na nieuczciwe praktyki parabanków?

czwartek, marzec 21, 2019

Lichwiarskie praktyki firm pożyczkowych zostały praktycznie ograniczone do zera, jednak czasami zdarza się nabranie konsumentów na dodatkowe koszty. Jak reagować w przypadku wykrycia niekorzystnych opłat administracyjnych w umowach o kredyty krótkoterminowe (gotówkowe)?

Ochrona kredytobiorcy na wysokim poziomie

Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje kwestię maksymalnych kosztów pozaodsetkowych oraz kosztów windykacyjnych odpowiednim wzorem. Krótko mówiąc, pożyczkobiorca nie może zapłacić więcej niż wynosi sama kwota pożyczki gotówkowej. Pozytywne zmiany obowiązują od 2016 roku i od tego czasu z sektora finansowego zniknęło wiele nieuczciwych podmiotów. Kredytobiorcy posiadają sporą ochronę prawną, w tym interpretacje, wyroki sądów mówiące o tym, aby każda opłata zgadzała się z rzeczywistym przebiegiem współpracy. Z tego powodu firma pożyczkowa, która funkcjonuje tylko w internecie nie może narzucać opłat administracyjnych, np. za dostarczenie umowy. Ta bowiem przychodzi do konsumenta przez informatyczny system, gdzie nie wymaga się nawet obecności człowieka (doradcy kredytowego). Narzucenie takiej opłaty jest niezgodne z prawem. To również klauzula niedozwolona, która konsumenta nie obowiązuje.

Z kim się kontaktować w razie wystąpienia problemów z opłatami?

Najważniejszy kontakt przy wystąpieniu konfliktu z kredytodawcą to lokalny rzecznik praw konsumentów. Przy skierowaniu do rzecznika potrzebujesz dokładnego opisu problematycznej sytuacji, najlepiej z wytłuszczeniem dat, okoliczności. Warto zbierać możliwie najwięcej dowodów. Większość podobnych spraw rozwiązuje się polubownie, na zasadzie mediacji. Firmy pożyczkowe rzadko ryzykują sprawy sądowe. Wskaźnik RRSO niestety nie zawsze wskazuje na wszystkie koszty pozaodsetkowe, a zatem stanowi jedynie wstęp do analizy ofert pożyczek gotówkowych. Jeżeli otrzymasz nietypowe opłaty do uregulowania nie musisz tego robić przy niezgodności z ustawowymi limitami. Przed zaciągnięciem pożyczki gotówkowej sprawdź również rejestr Komisji Nadzoru Finansowego (dostępny bezpłatnie). Dobra praktyka to współpraca z niezależnym doradcą kredytowym, który ocenia samodzielnie wiarygodne oferty zadłużenia dopasowane do sytuacji ekonomicznej kredytobiorcy. Dzięki temu unikasz negatywnych konsekwencji w analizie kosztów pozaodsetkowych.

  • Posted by rabin at 14:22:00 in

Ciekawe propozycje banków dla kredytobiorców

piątek, styczeń 25, 2019

Kredyty gotówkowe z racji tego, że są coraz bardziej dostępne stają się niezwykle atrakcyjnym sposobem na finansowanie różnorodnych zakupów. Nie bez wpływu na to pozostaje fakt, że na rynku z każdym rokiem pojawia się coraz więcej banków, które konkurując ze sobą o klientów starają się przedstawiać im jak najbardziej korzystne oferty kredytowe.

Formalności zmniejszone do minimum

Przy wielu ofertach kredytowych banki minimalizują formalności związane z ich przyznaniem, aby klient nie musiał oczekiwać zbyt długi na pieniądze. Obecnie kwestia tego, co należy dostarczyć aby można było ubiegać się o przyznanie danego kredytu reguluje w dużej mierze kwota, o jaką klient się stara. Najczęściej przy kredytach do kilkunastu tysięcy złotych nie trzeba przynosić zaświadczenia o zarobkach, wystarczy jedynie stosowane oświadczenie o miesięcznych dochodach. To z pewnością znaczne ułatwienie dla klientów, nie muszą bowiem ubiegać się u pracodawcy o odpowiednie zaświadczenie. Znacznie bardziej ułatwione zadanie mają osoby, które korzystają z bankowości elektronicznej. Jeżeli bowiem na ich konto wpływa wynagrodzenie za pracę, najczęściej bank nie wymaga jakichkolwiek potwierdzeń zarobków za złożenie wniosku o kredyt zajmuje jedynie kilka chwil.

Udogodnienia w okresie spłaty kredytu

W czasie spłacania kredytu klienci banków także mogą coraz częściej liczyć na różnorodne udogodnienia z ich strony. Niezwykle popularną opcją są obecnie tak zwane wakacje kredytowe. Każdy bank nieco inaczej konstruuje warunki tej oferty, jednakże zazwyczaj spłacający regularnie zobowiązanie klienci mają możliwość zawieszenia spłat na wskazany w umowie okres. Oczywiście określone są szczegóły takie jak właśnie okres trwania wakacji kredytowych czy też możliwość podziału go na kilka krótszych. Klienci spłacający kredyty bardzo często wskazują to rozwiązanie jako bardzo dobre, w sytuacji takiej jak utrata pracy czy choroba można bowiem mieć pewność, że nie będzie konsekwencji związanych z brakiem płatności. Ponadto banki starają się zachęcić klientów do terminowego regulowania zobowiązań, oferując im na przykład zwrot części wpłaconych odsetek. Tutaj zazwyczaj pierwszym warunkiem jest terminowe wpłacanie zobowiązania, a rozliczenia najczęściej następują w okresach rocznych. Ze względu na coraz większą ilość pojawiających się na rynku ciekawych rozwiązań nie dziw fakt, że klienci poszukujący odpowiednich dla siebie kredytów zwracają na nie dość wiele uwagi.

Kredyty błyskawicznie z każdego miejsca

Banki także wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów odnośnie możliwości błyskawicznego uzyskania kredytu. Niektóre oferują możliwość złożenia wniosku nawet za pomocą wiadomości SMS, a czas rozpatrzenia wniosku skracają do kilkunastu minut. Dzięki temu nawet w czasie dokonywania zakupów bez problemu można zdobyć kredyt. Z takiej oferty jednak zazwyczaj mogą korzystać tylko klienci danego banku, które posiadają wystarczające informacje o ich kondycji finansowej czy wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

  • Posted by rabin at 13:10:24 in