Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – co jest ważne?

środa, listopad 27, 2019

Istnieje mnóstwo osób, które zastanawiają się nad zaciągnięciem zobowiązania, jakim jest kredyt gotówkowy. Musimy pamiętać tutaj o konieczności szczegółowego sprawdzenia warunków i detali dostępnych na rynku ofert oraz odniesieniu zdobytych informacji do naszych możliwości finansowych. Niektórym wydaje się, że wystarczy po prostu wybrać ofertę i wówczas już możemy być pewni, że uda nam się otrzymać kredyt gotówkowy. Tymczasem nie jest to prawda tak więc przekonaj się sam na PortalBankowy.info. Bank dokonuje bowiem szczegółowej weryfikacji potencjalnych kredytobiorców. Robi to z wielu powodów, wśród których wymienić można chociażby dbałość o własne interesy, ale również chęć zapobieżenia zaciąganiu zobowiązań przez osoby, które ich spłata mogłaby przerosnąć. Nie należy jednak polegać wyłącznie na banku, jeśli chodzi o ocenę naszej sytuacji finansowej oraz wiarygodności. Musimy sami zastanowić się nad tym, czy możemy pozwolić sobie na zaciągnięcie zobowiązania oraz jakie mamy szansę na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi od instytucji bankowych. Tylko my znamy bowiem wszystkie detale kondycji naszego budżetu. Bank bazuje natomiast na informacjach z dostępnych źródeł. Nieraz także może nas poprosić o złożenie określonych oświadczeń, w których musimy podawać prawdę.

Badana przez banki zdolność kredytowa ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o decyzję instytucji w sprawie udzielenia nam kredytu gotówkowego. To bowiem na tej podstawie bank buduje sobie nasz obraz jako kredytobiorcy. Znaczenie mają tutaj takie elementy jak:

  • nasza historia kredytowa
  • nasze możliwości finansowe

W przypadku historii kredytowej sprawdza się po prostu dane osoby starającej się o kredyt gotówkowy w różnego rodzaju rejestrach, aby ustalić, czy ma ona na swoim koncie aktualnie jakieś zadłużenia, a także, jak wywiązywała się z tego rodzaju zobowiązań w przeszłości. Jeśli w przeszłości zaciągaliśmy długi, a później nieterminowo je spłacaliśmy, jest to dla instytucji bankowej niepokojący sygnał. Wówczas bowiem ma ona pewne podstawy, aby sądzić, że taka sytuacja może się powtórzyć, a tego chciałaby ona przecież uniknąć. Również pusta historia kredytowa może nie być pomocna przy staraniach o kredyt gotówkowy. Wtedy bank w ogóle nie ma żadnych informacji dotyczących naszej wiarygodności, czy też naszego podejścia do zobowiązań o charakterze finansowym. Istotne znaczenie mają tutaj także nasze możliwości budżetowe, na które wpływ mają takie czynniki jak:

  • wysokość oraz regularność naszych zarobków
  • wysokość oraz regularność naszych wydatków

Zarobki, a także wydatki muszą pozostawać ze sobą w adekwatnej proporcji, która pozwoli nam na spłacanie comiesięcznych rat. Dlatego właśnie stabilność sytuacji finansowej również ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jeżeli bowiem zarabiamy nieregularnie, bank może odczytać tę sytuację jako sygnał o niepewności naszych możliwości regulowania należności. W każdym razie, jeśli zarabiamy tyle samo, co wydajemy, wówczas nie jesteśmy dla instytucji bankowej wiarygodnymi kredytobiorcami. Skoro bowiem nasz budżet jest rozplanowany na styk, jak mamy spłacać raty? Są to kwestie dosyć oczywiste, dlatego też samodzielna analiza własnych finansów jest bardzo ważna. Jeśli bowiem nie możemy pozwolić sobie na zaciąganie zobowiązań, to nie powinniśmy się o nie starać. Takie decyzje są naprawdę poważne i podejmowanie ich w sposób nieprzemyślany może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki, których chyba każdy wolałby uniknąć. Racjonalizm w kwestiach naszego budżetu jest jednym z kluczowych aspektów.

  • Posted by rabin at 14:54:47 in

Jak wybrać lokatę?

czwartek, wrzesień 26, 2019

Kiedy decydujemy się na założenie lokaty, częstokroć spoglądamy na ranking tychże, pojawiający się czy to w prasie specjalistycznej, czy też w innych miejscach, które publikują informacje na tematy bankowości. Niemniej jednak sama informacja o wiodących lokatach nie będzie do końca skuteczna i przydatna, jeśli nie będziemy do końca przekonani, co takiego chcemy z tą lokatą zrobić. To znaczy, musimy wiedzieć, czego od niej oczekujemy, a zatem: na jak długo chcemy ją założyć, na jaką kwotę ma opiewać, a także czy chcemy to ją założyć samodzielnie, czy też z kimś. Po kolei warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Po pierwsze, na jak długo?

Czasem lokatę zakłada się tylko na rok albo na pół roku. Jest to sposób na to, żeby nie stracić pieniędzy i żeby zgodnie ze stopą inflacji wzrosły na koncie procenty. Zwykle na taką lokatę decydują się osoby, które nie mają ogromnych zysków, jednak równocześnie nie chcą trzymać pieniędzy w skarpecie. Mają pewne oszczędności i chcieliby w związku z tym jakoś nimi dysponować. Nie są to jednak duże oszczędności i zawsze mogą okazać się potrzebne, dlatego też wybierają lokatę krótkoterminową. Od nas zależy, jakiego typu lokaty poszukujemy. Im dłuższa, tym wyższe oprocentowanie, niemniej jednak jeśli chcemy realnie na niej zyskać, wówczas musimy zdecydować się na to, aby jej nie ruszać, tylko zostawić na koncie do momentu utracenia przez nią ważności.

Po drugie, na jaką kwotę?

W zależności od tego, jakiej wysokości kwotą dysponujemy, taką lokatę powinniśmy wybrać. Jedne przeznaczone są specjalnie dla osób, które nie mają dużo pieniędzy, niemniej jednak chcieliby ulokować swoje środki w instytucji finansowej, inne natomiast zachęcają do oszczędzania tych, którzy zdążyli już uzbierać całkiem sporą sumę. Wtedy różne są warunki, na jakich taka lokata funkcjonuje, nad tymi warto się pochylić i zastanowić.

Po trzecie, dla kogo?

Jeszcze jedną ważną sprawą jest to, kto lokatę zakłada. Czy jest się osobą pracującą, która może każdego miesiąca wpłacać określoną sumę, przynajmniej minimalną. Czy chce się założyć lokatę samodzielnie, czy też w parze na przykład ze współmałżonkiem. Uwzględniając pozostałe czynniki, można wybrać takie rozwiązanie, które będzie wydawało się najrozsądniejsze, a jednocześnie – na czym każdemu przede wszystkim zależy – najbardziej opłacalne. Warto dłużej się zastanawiać po to, żeby ostatecznie jak najlepiej wybrać. Podjęcie decyzji o lokacie pozwala dobrze zainwestować na dłuższy czas – a chyba każdemu zależy na tym, żeby spać spokojnie, mając pewność dobrze ulokowanej gotówki.  

  • Posted by rabin at 10:07:18 in

Ranking kredytów gotówkowych w marcu 2019 roku.

piątek, lipiec 12, 2019

T-Mobile Usługi Bankowe i kredyt gotówkowy.

W marcu pierwsze miejsce zajęła oferta kredytu gotówkowego przygotowana przez T-Mobile Usługi Bankowe. Miejsce drugie zajął PKO BP, a na trzecim miejscu uplasował się Getin Bank z kredytem gotówkowym dla Ciebie. Pierwsze miejsce zajmuje T-mobile Usługi Bankowe i jest to jego kolejne z rzędu zwycięstwo. Kwota maksymalna jaką można tutaj pożyczyć to kwota 200 000 złotych. Jest to kredyt bez zaświadczeń o dochodach. Kredyt można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia. Szybkość w otrzymaniu kredytu i minimalna ilość formalności jakim trzeba sprostać to główne zalety kredytu w tym banku. Sprawdźmy kolejne dwie oferty kredytów gotówkowych w marcu 2019 roku, które cieszyły się najlepsza opinią, powstały one w oparciu o oferty na 17 Banków.

Kredyt gotówkowy w Banku PKO.

Miejsce numer dwa zajmuje PKO Bank Polski. Jest to najbardziej doświadczony bank w rankingu. Pożyczkę bez zaświadczeń można otrzymać tutaj tylko do kwoty 24 000 złotych co stanowi spore ograniczenie. Gromadząc wszystkie niezbędne dokumenty można otrzymać kredyt do 120 000 złotych. W ofercie zwanej mini ratką bank oferuje niższe oprocentowanie nominalne jeżeli po raz pierwszy korzystamy z jego usług. Roczna Rzeczywista Stopa Oprogramowania wynosi wówczas 3,44% w skali roku. Jak widzimy RRSO jest bardzo niskie co może dać nam gwarancję, że wybór tego kredytu będzie dla nas dosyć tanim rozwiązaniem.

Kredyt gotówkowy dla Ciebie w Getin Banku.

Numer trzy zajmuje kredyt gotówkowy dla Ciebie oferowany przez Getin Bank. W marcu zajmuje trzecie miejsce, ale w poprzednich miesiącach bywał zarówno na pierwszym jak i na drugim miejscu. Z oferty mogą skorzystać klienci, którzy ukończyli 18 rok życia. Muszą posiadać jedynie odpowiednią zdolność kredytową. Pierwsza pożyczka do 2 000 złotych jest zupełnie darmowa. Kredyt gotówkowy w ING Banku Śląskim zajmuje czwarte miejsce. Mamy tutaj dostęp do szeregu dodatkowych źródeł finansowania. Maksymalnie możemy pożyczyć tutaj do 160 000 złotych. Maksymalny okres kredytowania wynosi natomiast 92 miesiące. Wnioski kredytowe sprawdzane są bardzo szybko co pozwala na bardzo szybki dostęp do gotówki. Jeżeli szukamy Kredytu z szybkim dostępem do gotówki ta oferta z pewnością przypadnie nam do gustu.

  • Posted by rabin at 10:12:45 in

Oprocentowanie oraz prowizja kredytu hipotecznego

wtorek, maj 21, 2019

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem ponieważ to dzięki nim możemy spełnić swoje największe marzenia jakim jest kupno nieruchomości. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o zaciągnięciu kredytu musimy podjąć kilka istotnych decyzji związanych z kredytem. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór oprocentowanie. Jak się okazuje większość kredytów hipotecznych dostępnych obecnie na polskim rynku opiera się na oprocentowaniu zmiennym. Składa się na nie stopa procentowa Wibor także marża banku. Stopy procentowe to nic innego jak cena, po jakiej banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze, ich wysokość jest natomiast kształtowana przez koniunkturę rynkową a także jest bezpośrednio niezależna od banku. Bank udzielający nam kredytu decyduje natomiast o marży kredytowej i to ona w największym stopniu wpływa na ostateczny koszt zaciąganego przez nas kredytu, a ten czynnik jest dla nas najważniejsze przy podejmowaniu ostatecznej decyzji i zawsze stanowi najważniejszy wyznacznik atrakcyjności oferty.

Marża jest natomiast składnikiem oprocentowania niezmiennym przez cały okres kredytowania. Na wysokość marży wpływają zazwyczaj: poziom wkładu własnego, a także kwota kredytu, ale również bardzo ważne jest kondycja finansowa kredytobiorcy.

Jak się okazuje większość kredytów hipotecznych dostępnych na polskim rynku jest oparta na stopie trzymiesięcznej WIBOR 3M. Bank aktualizuje stopy w ustalonych w umowie terminach (np. co kwartał). A zatem zmienia się również wysokość oprocentowania kredytu oraz rat. Musimy wiedzieć o tym, że banki podają oprocentowanie w skali roku.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na kredyt hipotecznych o stałym oprocentowaniu to w tym przypadku stawka jest niezmienna przez kilka pierwszych lat trwania umowy kredytowej. Po tym okresie natomiast kredyt zmienia się w kredyt z oprocentowaniem zmiennym o ustalonej wcześniej z bankiem marży.

Prowizja za kredyt hipoteczny

Jeżeli już zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego musimy wiedzieć o tym, że bank naliczy nam prowizję za jego udzielenie. Zostanie ona pobrana jednorazowo od kwoty kredytu, a jej wysokość może wahać się w granicach od 0 do 3 proc. Niektóre banki udzielają niższych prowizji jednak mogą na nie liczyć tylko i wyłącznie stali klienci banków i osoby przenoszące kredyt z innego banku, można jednak spróbować negocjować z bankiem wysokość prowizji.

Część banków czy też instytucji pozabankowych uzależnia wysokość prowizji od poziomu marży, oferując przy tym różne warianty kredytu z niższą marżą i wysoką prowizją bądź też odwrotnie. Jeśli zdecydujemy się wcześniej spłacić zobowiązanie, np. sprzedając poprzednią nieruchomość wówczas kredyt z niską bądź też zerową prowizją i wyższą marżą może być dla nas zdecydowanie bardziej opłacalny. W pozostałych przypadkach zdecydowanie lepiej wybrać niższą stawkę marży.

W przypadku kredytów nana dużą kwotę, wysokość prowizji może sięgnąć kilku tysięcy złotych, co zdecydowanie obciąży nasz domowy budżet. Często zdarza się że prowizja jest doliczana do kwoty zadłużenia i spłacana w miesięcznych ratach.

  • Posted by rabin at 12:22:43 in

Jak reagować na nieuczciwe praktyki parabanków?

czwartek, marzec 21, 2019

Lichwiarskie praktyki firm pożyczkowych zostały praktycznie ograniczone do zera, jednak czasami zdarza się nabranie konsumentów na dodatkowe koszty. Jak reagować w przypadku wykrycia niekorzystnych opłat administracyjnych w umowach o kredyty krótkoterminowe (gotówkowe)?

Ochrona kredytobiorcy na wysokim poziomie

Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje kwestię maksymalnych kosztów pozaodsetkowych oraz kosztów windykacyjnych odpowiednim wzorem. Krótko mówiąc, pożyczkobiorca nie może zapłacić więcej niż wynosi sama kwota pożyczki gotówkowej. Pozytywne zmiany obowiązują od 2016 roku i od tego czasu z sektora finansowego zniknęło wiele nieuczciwych podmiotów. Kredytobiorcy posiadają sporą ochronę prawną, w tym interpretacje, wyroki sądów mówiące o tym, aby każda opłata zgadzała się z rzeczywistym przebiegiem współpracy. Z tego powodu firma pożyczkowa, która funkcjonuje tylko w internecie nie może narzucać opłat administracyjnych, np. za dostarczenie umowy. Ta bowiem przychodzi do konsumenta przez informatyczny system, gdzie nie wymaga się nawet obecności człowieka (doradcy kredytowego). Narzucenie takiej opłaty jest niezgodne z prawem. To również klauzula niedozwolona, która konsumenta nie obowiązuje.

Z kim się kontaktować w razie wystąpienia problemów z opłatami?

Najważniejszy kontakt przy wystąpieniu konfliktu z kredytodawcą to lokalny rzecznik praw konsumentów. Przy skierowaniu do rzecznika potrzebujesz dokładnego opisu problematycznej sytuacji, najlepiej z wytłuszczeniem dat, okoliczności. Warto zbierać możliwie najwięcej dowodów. Większość podobnych spraw rozwiązuje się polubownie, na zasadzie mediacji. Firmy pożyczkowe rzadko ryzykują sprawy sądowe. Wskaźnik RRSO niestety nie zawsze wskazuje na wszystkie koszty pozaodsetkowe, a zatem stanowi jedynie wstęp do analizy ofert pożyczek gotówkowych. Jeżeli otrzymasz nietypowe opłaty do uregulowania nie musisz tego robić przy niezgodności z ustawowymi limitami. Przed zaciągnięciem pożyczki gotówkowej sprawdź również rejestr Komisji Nadzoru Finansowego (dostępny bezpłatnie). Dobra praktyka to współpraca z niezależnym doradcą kredytowym, który ocenia samodzielnie wiarygodne oferty zadłużenia dopasowane do sytuacji ekonomicznej kredytobiorcy. Dzięki temu unikasz negatywnych konsekwencji w analizie kosztów pozaodsetkowych.

  • Posted by rabin at 14:22:00 in