Jak reagować na nieuczciwe praktyki parabanków?

czwartek, marzec 21, 2019

Lichwiarskie praktyki firm pożyczkowych zostały praktycznie ograniczone do zera, jednak czasami zdarza się nabranie konsumentów na dodatkowe koszty. Jak reagować w przypadku wykrycia niekorzystnych opłat administracyjnych w umowach o kredyty krótkoterminowe (gotówkowe)?

Ochrona kredytobiorcy na wysokim poziomie

Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje kwestię maksymalnych kosztów pozaodsetkowych oraz kosztów windykacyjnych odpowiednim wzorem. Krótko mówiąc, pożyczkobiorca nie może zapłacić więcej niż wynosi sama kwota pożyczki gotówkowej. Pozytywne zmiany obowiązują od 2016 roku i od tego czasu z sektora finansowego zniknęło wiele nieuczciwych podmiotów. Kredytobiorcy posiadają sporą ochronę prawną, w tym interpretacje, wyroki sądów mówiące o tym, aby każda opłata zgadzała się z rzeczywistym przebiegiem współpracy. Z tego powodu firma pożyczkowa, która funkcjonuje tylko w internecie nie może narzucać opłat administracyjnych, np. za dostarczenie umowy. Ta bowiem przychodzi do konsumenta przez informatyczny system, gdzie nie wymaga się nawet obecności człowieka (doradcy kredytowego). Narzucenie takiej opłaty jest niezgodne z prawem. To również klauzula niedozwolona, która konsumenta nie obowiązuje.

Z kim się kontaktować w razie wystąpienia problemów z opłatami?

Najważniejszy kontakt przy wystąpieniu konfliktu z kredytodawcą to lokalny rzecznik praw konsumentów. Przy skierowaniu do rzecznika potrzebujesz dokładnego opisu problematycznej sytuacji, najlepiej z wytłuszczeniem dat, okoliczności. Warto zbierać możliwie najwięcej dowodów. Większość podobnych spraw rozwiązuje się polubownie, na zasadzie mediacji. Firmy pożyczkowe rzadko ryzykują sprawy sądowe. Wskaźnik RRSO niestety nie zawsze wskazuje na wszystkie koszty pozaodsetkowe, a zatem stanowi jedynie wstęp do analizy ofert pożyczek gotówkowych. Jeżeli otrzymasz nietypowe opłaty do uregulowania nie musisz tego robić przy niezgodności z ustawowymi limitami. Przed zaciągnięciem pożyczki gotówkowej sprawdź również rejestr Komisji Nadzoru Finansowego (dostępny bezpłatnie). Dobra praktyka to współpraca z niezależnym doradcą kredytowym, który ocenia samodzielnie wiarygodne oferty zadłużenia dopasowane do sytuacji ekonomicznej kredytobiorcy. Dzięki temu unikasz negatywnych konsekwencji w analizie kosztów pozaodsetkowych.

  • Posted by rabin at 14:22:00 in

Ciekawe propozycje banków dla kredytobiorców

piątek, styczeń 25, 2019

Kredyty gotówkowe z racji tego, że są coraz bardziej dostępne stają się niezwykle atrakcyjnym sposobem na finansowanie różnorodnych zakupów. Nie bez wpływu na to pozostaje fakt, że na rynku z każdym rokiem pojawia się coraz więcej banków, które konkurując ze sobą o klientów starają się przedstawiać im jak najbardziej korzystne oferty kredytowe.

Formalności zmniejszone do minimum

Przy wielu ofertach kredytowych banki minimalizują formalności związane z ich przyznaniem, aby klient nie musiał oczekiwać zbyt długi na pieniądze. Obecnie kwestia tego, co należy dostarczyć aby można było ubiegać się o przyznanie danego kredytu reguluje w dużej mierze kwota, o jaką klient się stara. Najczęściej przy kredytach do kilkunastu tysięcy złotych nie trzeba przynosić zaświadczenia o zarobkach, wystarczy jedynie stosowane oświadczenie o miesięcznych dochodach. To z pewnością znaczne ułatwienie dla klientów, nie muszą bowiem ubiegać się u pracodawcy o odpowiednie zaświadczenie. Znacznie bardziej ułatwione zadanie mają osoby, które korzystają z bankowości elektronicznej. Jeżeli bowiem na ich konto wpływa wynagrodzenie za pracę, najczęściej bank nie wymaga jakichkolwiek potwierdzeń zarobków za złożenie wniosku o kredyt zajmuje jedynie kilka chwil.

Udogodnienia w okresie spłaty kredytu

W czasie spłacania kredytu klienci banków także mogą coraz częściej liczyć na różnorodne udogodnienia z ich strony. Niezwykle popularną opcją są obecnie tak zwane wakacje kredytowe. Każdy bank nieco inaczej konstruuje warunki tej oferty, jednakże zazwyczaj spłacający regularnie zobowiązanie klienci mają możliwość zawieszenia spłat na wskazany w umowie okres. Oczywiście określone są szczegóły takie jak właśnie okres trwania wakacji kredytowych czy też możliwość podziału go na kilka krótszych. Klienci spłacający kredyty bardzo często wskazują to rozwiązanie jako bardzo dobre, w sytuacji takiej jak utrata pracy czy choroba można bowiem mieć pewność, że nie będzie konsekwencji związanych z brakiem płatności. Ponadto banki starają się zachęcić klientów do terminowego regulowania zobowiązań, oferując im na przykład zwrot części wpłaconych odsetek. Tutaj zazwyczaj pierwszym warunkiem jest terminowe wpłacanie zobowiązania, a rozliczenia najczęściej następują w okresach rocznych. Ze względu na coraz większą ilość pojawiających się na rynku ciekawych rozwiązań nie dziw fakt, że klienci poszukujący odpowiednich dla siebie kredytów zwracają na nie dość wiele uwagi.

Kredyty błyskawicznie z każdego miejsca

Banki także wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów odnośnie możliwości błyskawicznego uzyskania kredytu. Niektóre oferują możliwość złożenia wniosku nawet za pomocą wiadomości SMS, a czas rozpatrzenia wniosku skracają do kilkunastu minut. Dzięki temu nawet w czasie dokonywania zakupów bez problemu można zdobyć kredyt. Z takiej oferty jednak zazwyczaj mogą korzystać tylko klienci danego banku, które posiadają wystarczające informacje o ich kondycji finansowej czy wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

  • Posted by rabin at 13:10:24 in