Kilka kroków do kredytu na samochód używany.

czwartek, maj 10, 2018

Zakup samochodu to zawsze spore wyzwanie. Jeśli nie stać nas na samochód nowy trzeba pójść na kompromis i pogodzić kilka najważniejszych cech: cenę, wygląd i oczywiście komfort. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości gotówki warto skorzystać z kredytu na samochód używany. Auto używane jest o wiele tańsze niż ten sam samochód prosto z salonu. Na co więc zwrócić uwagę wybierając kredyt na samochód używany?

Różne oferty kredytu.

Ile banków tyle ofert kredytów, dlatego tak ważne jest zrobienie szczegółowego rekonesansu. Warto tu wykorzystać internetową porównywarkę finansową, albo kalkulator kredytowy. Są to narzędzia bardzo pomocne przy wyborze najkorzystniejszego kredytu,. Jednym z ważniejszych wyznaczników na które szczególnie należy zwrócić uwagę jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa oprocentowania. Daje nam ona informację o wszystkich kosztach jakie związane są z udzieleniem kredytu samochodowego, czyli mówi o tym, ile będzie nas kosztował kredyt. W RRSO uwzględnione są takie czynniki jak: oprocentowanie nominalne, prowizja pobierana przez bank, ubezpieczenie kredytu a także opłaty za dodatkowe usługi banku. Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania to wytyczna na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę szukając korzystnego kredytu samochodowego. Ważną kwestią jest także wpłata własna wymagana przez niektóre banki. Nie wszystkie banki chcą w całości finansować zakup używanego auta, dlatego też jeśli nie mamy gotówki na wpłatę własną, od razu wykluczmy te oferty, sprawdź jakie oferty jej wymagają, a które nie - kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info.

Zabezpieczenie kredytu.

W kredytach samochodowych najczęstszym zabezpieczeniem kredytu jest po prostu przewłaszczenie samochodu. W takiej sytuacji to bank staje się właścicielem pojazdu a kredytobiorca korzysta z niego na zasadach uwzględnionych w umowie, to momentu całkowitej spłaty kredytu. Innym zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy polegający na wpisaniu samochodu do rejestru zastawów, który prowadzony jest przez sąd rejonowy. Taka informacja uwzględniana jest także w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W przypadku nie spłacania rat kredytu przez kredytobiorcę samochód zostaje własnością banku. Ostatnim rodzajem zabezpieczenia jest depozyt karty pojazdu, co oznacza, że będzie ona zdeponowana w banku do momentu całkowitej spłaty kredytu. Dzięki temu sprzedaż samochodu nie będzie możliwa. Ważnym zabezpieczeniem jest powszechnie stosowana cesja polisy AC. w praktyce oznacza to, że w sytuacji gdy samochód zostanie zniszczony albo skradziony pieniądze z polisy zostaną wypłacone na rzecz banku i zostaną przeznaczone na spłatę kredytu.

Koszty kredytu.

Na koszty kredytu składają się oprocentowanie i prowizja. Oprocentowanie w kredycie samochodowym to zazwyczaj 5-10% wartości kredytu. Natomiast prowizja, czyli opłata za udzielenie kredytu, wynosi przeważnie od 2 do 5%. Prowizja wliczana jest w pierwszą ratę kredytu, albo też rozkłada się ją na wszystkie raty kapitałowo – odsetkowe. Warto też sprawdzić czy bank wymaga wykupu dodatkowych ubezpieczeń na przykład ubezpieczenia na życie, albo na wypadek utraty pracy. Wówczas koszt kredytu wzrasta, a sam kredyt nie wydaje się tak korzystny jak na początku.

  • Posted by rabin at 10:37:33 in