Zła reputacja szybkich pożyczek – czy słusznie?

środa, marzec 15, 2017

Chociaż prawdą jest, że banki cierpiały z powodu spore ilości krytyki w ciągu ostatnich kilku lat, to i tak ma to niewielkie znaczenie w porównaniu z ilością ostrej krytyki jaka miała miejsce w odniesieniu do tzw. szybkiej pożyczki. Wiele osób i organizacji uważa, że korzystanie z takich pożyczek jest niczym więcej niż korzystaniem z niewiedzy najbardziej zdesperowanych kredytobiorców. Jest to swego rodzaju błędne postrzeganie, jednak wiadomo – ziarno prawdy na pewno w tym jest.

Nie ma wątpliwości, że krótkoterminowe pożyczki zyskały złą reputację, ale to nie było całkowicie nieuzasadnione. Oni często mają wysokie stopy procentowe, jednak przecież nie ukrywają tego. Jeżeli pojawi się jaką różnica pomiędzy stopami procentowymi dla firmy a cenami stosowanymi przez banki dla kredytów w rachunku bieżącym – to są one porównywalne, a czasem nawet okazuje się że to banki biorą najwyższy procent od swoich konsumentów.

Patrząc na stopy procentowe, byłoby głupie przeoczyć kwestię kart kredytowych. Jest to kolejny przykład wygórowanych opłat naprawdę, ale bardzo niewiele osób zwraca uwagę na fakt, że wraz z wysokimi stopami procentowymi, karta kredytowa często ma roczną opłatę. Żadna z takich zasad nie jest prawdziwa w odniesieniu do spółki oferującej opcję kredytu krótkoterminowego. Poza tym wyjście z długów karty kredytowej to długi i niekończący się proces, który może być całkowicie niepraktyczne w przypadku nagłej sytuacji awaryjnej finansowej. Dla porównania, wypłaty pożyczki mogą zostać zatwierdzone i pieniądze przeniesione na konto bankowe w ciągu 24 godzin.

Oczywiście są tacy, którzy popadają w trudności w wyniku niezdolności do spłaty pożyczek, których się podjęli, ale to samo można powiedzieć o absolutnie każdej formie pożyczki. Konsumenci, którzy wydali zbyt wiele robiąc zakupy online za pieniądze z kredytów hipotecznych, kart kredytowych i kredytów osobowych przez cały czas są zawsze i wszędzie, a tak rzadko wini się banki za popełnienie tych przeoczeń. Dlaczego więc wina zawsze spada na agencje oferujące opcje krótkoterminowych pożyczek?

Wiele z tej negatywnej oceny wydaje się wynikać z krótkoterminowego charakteru samego kredytu. Ponieważ są one pobierane na podstawie dziennych lub miesięcznych danych, opłaty i stopa procentowa mogą wymknąć się spod kontroli w bardzo krótkim czasie, przez co kredyt staje się trudniejszy dla konsumenta do spłaty. Aby pomóc w zwalczaniu tego, renomowane firmy pożyczkowe mają bardzo jasne zasady i warunki, i robią co mogą, aby upewnić się, że nowi i powracający kredytobiorcy są w 100% świadomi tego, na co się zgadzają przed udzieleniem jakiejkolwiek pożyczki.

Ważne jest, aby uznać fakt, że pożyczka krótkoterminowa ma zarówno zalety jak i wady, z którymi wszyscy ją zaciągający muszą się zmierzyć. Choć jest to nierozsądne potępiać tą koncepcję z powodu wysokich stóp procentowych i działających bez skrupułów kredytodawców, trzeba jednocześnie rozpoznawać zagrożenia nieodłącznie związane z wypłatą pożyczki.

  • Posted by rabin at 12:28:46 in