Jak wybrać lokatę?

czwartek, wrzesień 26, 2019

Kiedy decydujemy się na założenie lokaty, częstokroć spoglądamy na ranking tychże, pojawiający się czy to w prasie specjalistycznej, czy też w innych miejscach, które publikują informacje na tematy bankowości. Niemniej jednak sama informacja o wiodących lokatach nie będzie do końca skuteczna i przydatna, jeśli nie będziemy do końca przekonani, co takiego chcemy z tą lokatą zrobić. To znaczy, musimy wiedzieć, czego od niej oczekujemy, a zatem: na jak długo chcemy ją założyć, na jaką kwotę ma opiewać, a także czy chcemy to ją założyć samodzielnie, czy też z kimś. Po kolei warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Po pierwsze, na jak długo?

Czasem lokatę zakłada się tylko na rok albo na pół roku. Jest to sposób na to, żeby nie stracić pieniędzy i żeby zgodnie ze stopą inflacji wzrosły na koncie procenty. Zwykle na taką lokatę decydują się osoby, które nie mają ogromnych zysków, jednak równocześnie nie chcą trzymać pieniędzy w skarpecie. Mają pewne oszczędności i chcieliby w związku z tym jakoś nimi dysponować. Nie są to jednak duże oszczędności i zawsze mogą okazać się potrzebne, dlatego też wybierają lokatę krótkoterminową. Od nas zależy, jakiego typu lokaty poszukujemy. Im dłuższa, tym wyższe oprocentowanie, niemniej jednak jeśli chcemy realnie na niej zyskać, wówczas musimy zdecydować się na to, aby jej nie ruszać, tylko zostawić na koncie do momentu utracenia przez nią ważności.

Po drugie, na jaką kwotę?

W zależności od tego, jakiej wysokości kwotą dysponujemy, taką lokatę powinniśmy wybrać. Jedne przeznaczone są specjalnie dla osób, które nie mają dużo pieniędzy, niemniej jednak chcieliby ulokować swoje środki w instytucji finansowej, inne natomiast zachęcają do oszczędzania tych, którzy zdążyli już uzbierać całkiem sporą sumę. Wtedy różne są warunki, na jakich taka lokata funkcjonuje, nad tymi warto się pochylić i zastanowić.

Po trzecie, dla kogo?

Jeszcze jedną ważną sprawą jest to, kto lokatę zakłada. Czy jest się osobą pracującą, która może każdego miesiąca wpłacać określoną sumę, przynajmniej minimalną. Czy chce się założyć lokatę samodzielnie, czy też w parze na przykład ze współmałżonkiem. Uwzględniając pozostałe czynniki, można wybrać takie rozwiązanie, które będzie wydawało się najrozsądniejsze, a jednocześnie – na czym każdemu przede wszystkim zależy – najbardziej opłacalne. Warto dłużej się zastanawiać po to, żeby ostatecznie jak najlepiej wybrać. Podjęcie decyzji o lokacie pozwala dobrze zainwestować na dłuższy czas – a chyba każdemu zależy na tym, żeby spać spokojnie, mając pewność dobrze ulokowanej gotówki.  

  • Posted by rabin at 10:07:18 in