Lokata lokacie nierówna!

wtorek, maj 23, 2017

Decydując się na oszczędzanie naszych pieniędzy - przeważnie decydujemy się na lokatę bankową. Ten sposób oszczędzania należy do najmniej ryzykownych, dając nam przy tym co prawda nie największe zyski, ale z za to - pewne. To dlatego Polacy tak często decydują się na wybór lokaty bankowej właśnie. Co jednak ważne - lokata lokacie nie jest równa, a więc powinniśmy dobrze przyjrzeć się różnym jej rodzajom, a także wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę przy jej wyborze. To w końcu wybór dotyczący naszych pieniędzy, a co za tym idzie - naszej przyszłości, oraz stabilizacji finansowej. Nie traktujmy takiej decyzji zbyt lekkomyślnie - poświęćmy jej nieco czasu, niekoniecznie decydujmy się na lokatę w naszym banku, w którym mamy konto. Odpowiedni wybór lokaty zapewnia nam większe zyski - warto więc zastanowić się nad tym nieco bardziej.

Oprocentowanie!

Tym, co powinno nasz wzrok przyciągać najbardziej - jest oprocentowanie. W skrócie - im większe oprocentowanie - tym dla nas lepiej. Tak, dokładnie odwrotnie niż w przypadku kredytów. Im większe jest oprocentowanie, tym więcej zarobimy. To oczywiście związane jest nie tylko z samą ofertą banku, ale i z sytuacją na rynku, którą oprocentowanie po prostu odzwierciedla. Drugie, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to oczywiście okres, na jakim musimy bankowi pożyczyć pieniądze, by otrzymać całość odsetek. Pamiętajmy, że jeśli zerwiemy umowę wcześniej, najpewniej stracimy całość odsetek, a już na pewno ogromną jej część.

Rodzaje lokat bankowych.

Rodzajów lokat jest natomiast co najmniej kilka. Różne sprawdzają się w różnych sytuacjach. Lokata overnight jest na przykład bardzo polecana przedsiębiorcom. Każdego dnia z konta firmy pobierana jest na lokatę kwota powyżej określonego limitu, która zostaje przez bank zainwestowana i jest zwrócona na konto firmy następnego dnia rano. Dzięki temu - nic nie tracąc, możemy nieco zarobić na konto firmy. Lokata rentierska z kolei jest przeznaczona dla osób, które mają pokaźny majątek i chcą mieć co miesiąc wypłacaną przez bank „wypłatę” - odsetki od jego wkładu. To jednak rozwiązanie dla tych osób, które dysponując majątkiem naprawdę pokaźnym. Są również lokaty progresywne - procent odsetek rośnie na nich co miesiąc, dzięki czemu w każdej chwili możemy z niej zrezygnować, nie ryzykując utraty tego, co już się nam udało uzbierać. Jeśli chcemy z kolei nieco zaryzykować, ale nie chcemy grać na giełdzie - możemy zdecydować się na lokatę strukturyzowaną. Bank decyduje wówczas o zainwestowaniu części naszego wkładu w bardziej ryzykowne instrumenty, jak chociażby na giełdzie, przeważnie ląduje tam 1/5 naszej kwoty. Możemy na tym zyskać sporo, stracić jednak raczej nie stracimy. Wybór lokaty należy tylko do nas. Znając ich typy i orientując się w nich, mamy pewność, że podejmujemy odpowiednią decyzję, skorelowaną z naszą sytuacją, oraz z ilością pieniędzy, jakie chcemy zainwestować. Zanim więc podejmiemy decyzję - musimy dobrze ją przemyśleć, by zysk był dla nas jak największy.

  • Posted by rabin at 11:31:47 in