Kredyt refinansowy – co to takiego?

wtorek, kwiecień 18, 2017

Zakup pierwszego mieszkania czeka każdego z nas prędzej czy później. Na ten cel zwykle decydujemy się na kredyt mieszkaniowy czy też hipoteczny. Spłacać go będziemy ponad 20 lat i warto się jakoś ubezpieczyć. Czasami budżet domowy cierpi z tego tytułu. Ciekawym rozwiązaniem jest kredyt refinansowy, jednak najpierw zobacz tradycyjne oferty na - ekredytowymarket.pl/

Kredyt refinansowy często jest mylony z kredytem konsolidacyjnym. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że po przenoszeniu do innego banku jest zachowana „celowość” kredytu. Z kolei w kredycie konsolidacyjnym raty są łączone w jedną. Warto wziąć pod uwagę, że może się zmienić oprocentowanie. Kredyt jest przeznaczany zazwyczaj na spłatę innych zobowiązań, które powinniśmy uiścić już dawno temu. To idealne rozwiązanie do naprawienia budżetu i z pewnością zasady są dość jasne.

Aby łatwiej zrozumieć pojęcie trzeba się posłużyć wiarygodnym przykładem. Otóż rodzina Nowaków postanowili po ślubie wybudować swój pierwszy dom. Zakupili działkę i zdecydowali się, że pora wziąć kredyt na budowę domu, aby zakupić materiały. Kiedy umowa została podpisana i państwo Nowaków wybudowali wymarzony dom przyszła pora na spłatę kredytu. Jednak po pewnym czasie doszło do nich, że jeśli zmienią bank mogą zaoszczędzić od paruset do kilku tysięcy złotych. Jednak, aby się upewnić, że istnieje taka możliwość Nowak musiał przestudiować regulamin. Warto się upewnić czy poprzedni bank nie będzie pobierał prowizji z tytułu spłaty kredytu w innym banku. Przez ten czas zdążyli spłacić więcej lat kredytu. Czyli po 5 latach zamiast spłacać kredyt jeszcze przez 15 lat dzięki uzyskanej podwyżce skrócili okres do 10 lat. Jak się okazuje wszystko jest możliwe. Taka rotacja między bankami pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy. Z resztą, dlaczego by się nie skusić na lepszą ofertę banku B zamiast banku A?

Nie zawsze wiemy kiedy można skorzystać z kredytu refinansowego. Najlepszym momentem jest wtedy, kiedy zobaczymy ofertę w innym banku, który ma dużo atrakcyjniejszą ofertę i niższe oprocentowanie. Jednak nie każdy bank zgadza się na taką rotację. Jest ona uwzględniona w umowie kredytu, dlatego warto się zagłębić w lekturze. Kiedy zacznie to być opłacalne nie ma się nad czym zastanawiać. Zanim jednak podejmiemy decyzję warto się zastanowić i przejrzeć tabelę opłat i prowizji banku B. Często zdarza się tak, że w chwil brania kredytu i oprocentowanie było wysokie, ale także marża. Na rynku jest tyle banków, które konkurują między sobą. Starają się przyciągnąć klienta najatrakcyjniejszą ofertą. Jednak zawsze znajdzie się oferta, która będzie lepsza od banku A, banku B czy też banku C. Wszystko zależy czego oczekujemy od kredytu.

Kredyt refinansowany dziś jest alternatywą jeśli chcemy się przenieść do innego banku, aby płacić mniejsze raty. W chwili podpisywania kredytu nie zawsze mamy na uwadze najlepszą ofertę. Tym bardziej, że rynek finansowy się wciąż zmienia. Jeśli znajdziemy lepszą ofertę z niższym oprocentowaniem to grzechem byłoby nie skorzystać.

  • Posted by rabin at 11:31:33 in