Kredyt gotówkowy na dowolny wydatek

piątek, marzec 18, 2016

Bardzo popularnym rodzajem kredytu, czy też ogólnie popularnym produktem bankowym jest kredyt gotówkowy. Jest to kredyt, który może być przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny. Est to więc rozwiązanie przede wszystkim dla kredytobiorców indywidualnych. Kredyt taki można przeznaczyć choćby na zakup wyposażenia mieszkania, czy sfinansowanie wypoczynku. Dowolność w tym względzie jest dość duża. Kredyt gotówkowy to oczywiście nie tylko możliwości zdobycia środków na realizacje wydatków. Jest to również poważne zobowiązanie, tym poważniejsze im większa jest kwota kredytu, dlatego też sprawa jego zaciągnięcia oraz wybór odpowiedniej oferty musi być bardzo dobrze przemyślany.

Przede wszystkim koszty

Do najistotniejszych aspektów zaciągania kredytu należy to, jakie będą koszty takiego kredytu, czyli jak wysokie będą odsetki oraz inne opłaty, choćby te jednorazowe. Podstawowym wskaźnikiem informującym o kosztach kredytu, jest wysokość jego oprocentowania, aczkolwiek jest to w pewnym stopniu wskaźnik niepełny, ponieważ nie uwzględnia on pozostałych kosztów. Dlatego też dość częste zastosowanie ma wskaźnik, jakim jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w skrócie rrso. Wskaźnik ten uwzględnia zarówno samo oprocentowanie kredytu, jak i pozostałe koszty, przez co pozwala na uzyskanie kompletnej informacji o tym, ile faktycznie będzie kosztował kredyt i jest dobrym wskaźnikiem porównawczym. Jeśli zaś chodzi o samo oprocentowanie, to może ono być stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe, jak nazwa wskazuje nie zmienia się pod wpływem zmian wysokości stóp procentowych, gdyż cały czas obowiązuje ich wysokość z dnia podpisywania umowy kredytowej. Z kolei oprocentowanie zmienne może zmieniać się wraz ze wzrostem lub spadkiem wysokości stóp procentowych w trakcie spłacenia kredytu. To zaś może powodować, że w zależności od sytuacji, koszty kredytu będą większe lub mniejsze.

Warunki otrzymania kredytu

Żeby otrzymać kredyt, trzeba oczywiście spełniać odpowiednie warunki, aby bank miał pewność, że kredyt zdołamy spłacić. Ogólnie nazywa się to zdolnością kredytową. Najważniejszą sprawą jest tu posiadanie odpowiednich dochodów, czyli takich, które pozwolą na bezproblemową spłatę miesięcznych rat. Najczęściej,wystarczy tylko odpowiednie zaświadczenie, choćby z zakładu pracy. Kolejna sprawa to odpowiednie zabezpieczenie kredytu na wypadek trudności ze spłata lub unikania spłaty przez kredytobiorcę. Zabezpieczenie te może przyjmować różne formy. Może to być ubezpieczenie kredytu, podżyrowanie, czy choćby oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej, gdyby zaszła taka potrzeba. Znaczenie może mieć też historia kredytowa, czyli informacje o tym, jak spłacane były poprzednie kredyty.

  • Posted by rabin at 13:06:56 in